O mostku… Urdhva Dhanurasana

O mostku… Urdhva Dhanurasana

Pozycja Urdhva Dhanurasana, zwana również jako pozycja wzniesionego łuku, a jeszcze bardziej popularna jako  mostek. Jest to pozycja, która niesie wiele korzyści zdrowotnych – zarówno dla ciała, umysłu i ducha.

Co dobrego daje nam regularne, prawidłowe wykonywanie mostka? Jakie korzyści niesie za sobą?

  • wzmacnia i wydłuża mięśnie, zwiększając elastyczność i gibkość całego kręgosłupa. Wraz z upływem lat nasz kręgosłup pod wpływem sił kompresyjnych „skraca się” (właśnie dlatego  ludzie starsi tracą cm swojego wzrostu). Jednakże wiele pozycji jogi, w tym mostek w prawidłowym wykonaniu przyczyniają się do zwiększenia przestrzeni międzykręgowych, a w związku z tym odciążenia kręgosłupa. Pozwala to nam zostać dłużej młodym, zdrowym i.. wysokim 🙂
  • wzmacnia ramiona, nadgarstki, brzuch, nogi, klatkę piersiową, co daje nam efekt wysmuklonych mięśni

    http://eveyoga.com/2012/07/23/a-sutra-a-day-ii-8-avoidance-or-self-mastery/urdhva-dhanurasana-2/

    http://eveyoga.com/2012/07/23/a-sutra-a-day-ii-8-avoidance-or-self-mastery/urdhva-dhanurasana-2/

  • „otwiera” klatkę piersiową i zwiększa siłę płuc. Mostek jest również narzędziem pozwalającym zwiększyć pojemność płuc, czyli największą objętość powietrza, jaką możemy wydmuchać z płuc po wykonaniu maksymalnego wdechu.  Badania pokazują, że pozycja koła może dawać dobre efekty terapeutyczne u astmatyków. Pamiętaj – oddychaj głęboko podczas trzymania pozycji!
  • Poprawia funkcjonowanie układu nerwowego i usprawnia wydzielanie hormonów, aby utrzymać ciało w optymalnym zdrowiu. Mówi się, że odpowiednia równowaga hormonalna pomaga w utrzymaniu płodności
  • Jeśli rozciągasz się w pozycji koła, usuwasz nadmiar tkanki tłuszczowej z „boczków”. Jeśli ćwiczysz regularnie, możesz odnotować efekty w postaci wysmuklenia sylwetki

    P1030743

    http://joga-abc.pl/pozycje-jogi-pozycja-mostka/

  • powoduje zmniejszenie napięcia mięśni obręczy biodrowej, a co za tym idzie zwiększenie elastyczności bioder
  • wzmacnia człowieka psychicznie, fizycznie i mentalnie. Jogini wierzą, że joga przeciwdziała stresowi i depresji. Mostek powoduje stymulację działania tarczycy i przysadki mózgowej. Możesz poczuć się zdecydowanie lepiej ćwicząc tą pozycję!
  • angażuje całe ciało i może zapobiegać powstawaniu osteoporozy
  • Pozycja koła uruchamia siedem czakr,  co pozwala utrzymywać ciało w harmonii

    http://www.yogavibes.com/blog/free-yoga-videos/urdhva-dhanurasana/

    http://www.yogavibes.com/blog/free-yoga-videos/urdhva-dhanurasana/

Jak wykonać mostek krok po kroku?

  1. Leżenie tyłem (na plecach). Kolana zgięte, pięty przyciągnięte do pośladków, podudzia prostopadle do podlogi. Zewnętrzne krawędzie stóp równolegle do siebie, kolana i stopy rozstawione na szerokość bioder. Dociskamy stopy mocno do podłoża.
  2. Ręce stroną dłoniową ustaw tuż przy barkach, palce skieruj w stronę stóp i mocno dociśnij je do podłoza. Łokcie na szerokość barków powoli skieruj w stronę sufitu. Przedramiona powinny znajdować się prostopadle do podłoża.
  3. Unieś miednicę do góry podczas wydechu na taką wysokość, by kość krzyżowa znajdowała się równolegle do podłogi. Jeśli sprawia Ci to trudność zacznij tą pozycję od uniesionych w górę pięt – unieś się na palcach,a na koniec dociśnij pięty do podłoża.
  4. Odchyl głowę lekko do tyłu, postaw czubek głowy na podłodze, następnie dociśnij dłonie i stopy unosząc miednicę i klatkę piersiową do góry.
  5. Oddychaj spokojnie i miarowo. Otwieraj i rozciągaj klatkę piersiową. Na wydechu dźwignij się ponownie prostując ręce w łokciach. Pamiętaj, żeby nie napinać mięśni szyi, głowa zwisa luźno.
  6. W pozycji łuku pozostajesz przez kilka sekund: 5-10. Ważne jest, żeby nogi były nieruchome i by trzymały ciężar ciała. Zrotuj ramiona na zewnątrz, ściągnij łopatki. Nie prostuj nóg w kolanach i nie rozszerzaj ich na zewnątrz.
  7. Wróć z pozycji na wydechu, zegnij ramiona, połóż głowę na podłodze, ugnij ramiona i kolana, a na końcu położ plecy na macie.

Co z przeciwkskazaniami?

Cięzkie choroby układu krążenia,  problemy z ciśnieniem, bóle głowy, poważne dolegliwości bólowe kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka. Dodalibyście coś jeszcze do tej listy?

Pisząc o pozycji łuku i będąc jednocześnie fizjoterapeutą, nie może zabraknąć zobrazowania grup mięśniowych zaangażowanych w wykonywaną figurę. Bardzo ciekawie przedstawiają to na yogaanatomyapp.com :

http://www.yogaanatomyapp.com/

http://www.yogaanatomyapp.com/

Polecamy przy okazji wskazówki od Christiny Sell:

 

A jako motywację dla każdego z Was (i nas przy okazji też :D) prezentujemy  Wam naszego jogującego od 3lat kolegę po fachu z portalu Fascianistaplwww.fascianista.pl fb: Fascianistapl

 

 

10481930_797538973620659_9033403298102652605_o

 

Marcinowi gratulujemy i czekamy na więcej takich zdjęć od Was!

 

 

 

Źródło:
http://www.mindbodygreen.com/0-5661/10-Reasons-to-Love-Wheel-Pose.html

http://www.joga-joga.pl/pl102/teksty82/Urdhva_Dhanurasana

http://tirisulayoga.com/urdhva-dhanurasana-chakrasana-the-wheel-of-power/

Źródło zdjęcia głównego: http://tirisulayoga.com/urdhva-dhanurasana-chakrasana-the-wheel-of-power/

 

 

 

 

 

1 Comment responses

  1. Avatar
    22 kwietnia, 2015

    Przeciwwskazania? Nadmierna lordoza lędźwiowa. 🙂

    Reply

Leave a comment