Fakty i korzyści z picia wody

Fakty i korzyści z picia wody

Na wstępie witamy Was w pierwszym poście na Półce Zdrowie i  chcielibyśmy żebyście odpowiedzieli sobie na pytanie: „Czy chciało mi się dzisiaj pić?”. Pytanie może wydawać się banalne, ale dla Waszego organizmu już takie banalne nie jest. Tak naprawdę to uczucie pragnienia jest ważnym sygnałem jaki wysyła do Was ciało oznaczającym ni mniej ni więcej- odwodnienie.

Ciało ludzkie złożone jest w 60% z wody Oznacza to, że w sytuacji gdy jesteśmy odwodnieni zaburzamy stan równowagi organizmu zmniejszając jej procentowy udział.
Prawie każdy układ ludzkiego ciała nie funkcjonuje prawidłowo bez odpowiedniego nawodnienia.

Zacznijmy od interesujących faktów na temat wody:

lack-of-water-in-the-body-633x319
1. Woda stanowi od 60-70% masy ludzkiego organizmu, a w chwili narodzin nawet 80%
2. Zdrowa osoba może wypić ok trzech galonów (48 szklanek) wody dziennie
3. Zbyt szybkie wypicie dużej ilości wody (zbyt dużej) może doprowadzić do zatrucia organizmu. Polega to na tym, że woda rozrzedza stężenia sodu we krwi przez co zachwiana zostaje równowaga gospodarki wodnej organizmu co odbijać się może na pracy ważnych narządów w tym mózgu.
4. Wystąpienie tego stanu najczęściej spotykane jest podczas intensywnego treningu
5. Zalecane dzienne spożycie wody dla dorosłego człowieka to ok 8 szklanek dziennie (ok 2L), ale nie musicie koniecznie pić tej wody. Większość produktów zawiera wodę. Tutaj odsyłamy Was do naszego wcześniejszego artykułu: https://pracowniafizjoteka.pl/nawodnienie-woda/
6. Czysta woda ma neutralne pH (7), czyli nie jest kwaśna ani zasadowa
7. Woda jest w stanie rozpuścić więcej substancji niż jakikolwiek inny płyn. W związku z tym transportuje minerały oraz składniki odżywcze, a także substancje chemiczne
8. 70-75% powierzchni ziemi pokryte jest przez wodę
9. Większa część tej wody znajduje się pod ziemią
10. Ziemia jest zamkniętym ekosystemem, który możemy porównać do terrarium. Oznacza to, że mało prawdopodobne jest znikanie materii, tak więc ta sama woda, która występowała miliony lat temu obecna jest również dzisiaj.
11. Na Ziemi znajduje się ok 326 milionów kilometrów sześciennych wody
12. Mimo tego zdatne do picia jest jedynie 30%. Mowa tutaj o warstwach wodonośnych wód podziemnych, wodach rzek i jezior słodkowodnych
13. Masa jaką traci człowiek po intensywnych wysiłku jest masą wody, a nie tkanki tłuszczowej.

Co więc jeszcze może dać nam picie wody?

http://kangenspring.com/

http://kangenspring.com/

1. Organizmy które nie piją wody po prostu umierają. Nawet kaktus potrzebuje minimalnej bo minimalnej ilości wody. W zależności od środowiska bez wody możemy przeżyć od kilku dni do tygodnia. Dla porównania bez jedzenia nawet do miesiąca. 

2. Zapobieganie nowotworom. Badanie kliniczne pokazały, że utrzymywanie odpowiednio nawodnionego organizmu zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu okrężnicy o 45% (1), pęcherza o 50% (2), a także prawdopodobnie nowotworu piersi (3).

3. Niedobór wody w organizmie może negatywnie wpływać na nastrój, samopoczucie i koncentrację (4).
4. Osiąganie lepszych wyników. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu przenosi się na lepsze wyniki sportowe. Woda stanowi 75% tkanki mięśniowej (5). Zaburzenia w gospodarce wodnej prowadzą do osłabienia siły mięśniowej, szybszej męczliwości, zawrotów głowy i dysbalansu elektrolitycznego.
5. Utrata masy. Czasem możemy źle odczytywać sygnały organizmu i  uczucie pragnienia możemy odczuwać jako głód.
Dodatkowo warto tutaj wspomnieć, że woda przez lata polecana była w planach dietetycznych mających na celu zrzucenie masy. Sama woda jednak nie ma w sobie żadnych magicznych mocy pozwalających na osiągnięcie tego celu, ale stanowi świetny substytut dla powszechnie spotykanych słodkich napojów.
6. Może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych tkanek miękkich poprzez ich nawodnienie (o czym pisaliśmy już https://pracowniafizjoteka.pl/nawodnij-powiez-3-krokach)
7. Prostsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
Układ wydalniczy potrzebuje wody do poprawnego funkcjonowania. Zbędne produkty przemiany materii usuwane są z naszego organizmu m.in. poprzez pot, mocz (woda). W sytuacji gdy nie dostarczamy do naszego ciała odpowiedniej ilości wody ich wydalanie jest utrudnione co prowadzić może do szeregu  problemów.
Woda w połączeniu z błonnikiem świetnie sprawdza się w zaparciach.
8. Zapobieganie bólom głowy po poprzednim dniu;)
9. Zdrowe zabarwienie skóry. Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu. Odpowiednie i regularne spożycie wody może poprawić wygląd skóry poprzez wspieranie wytwarzania nowych komórek. Woda dodatkowo pomaga skórze w procesach termoregulacyjnych (wytwarzanie potu) (6).
10. Odżywienie organizmu. Woda jest niezbędna do rozprowadzenia składników odżywczych po organizmie.
11. Dopalacz mózgu. Badanie w Londynie pokazały powiązanie między przynoszeniem wody na egzaminy i ocenami (7).

Szybkie zasady których warto się trzymać:

 1. Jeśli chcecie poznać przybliżoną ilość wody jaką dobrze jest wypić skorzystać można ze wzoru: masa ciała w funtach (1 funt = 0.45 kg) podzielona na pół w uncjach (1 uncja= 28,35 grama). Więc dla mnie- masa 90 kg (200 funtów) przybliżona zalecana wartość wypitej wody wynosi 100 uncji czyli 2835 gramów wody. Zakładając, że litr wody wynosi 1000 do wypicia mam 2,835 litra wody. Uwaga osoby trenujące/ ćwiczące, czy wykonujące czynności wymagające wysiłku- nie traktujcie tego przelicznika jak blibli/koranu/mangi/osteopatii
  2. Noście butelkę wody gdziekolwiek sie ruszacie. Będzie to Wam przypominać o konieczności picia
  3. Jedzcie owoce miąższowe i warzywa (https://pracowniafizjoteka.pl/nawodnienie-woda)
  4. Pijcie płyny do momentu aż Wasz mocz nie będzie miał jasnego koloru.Wkrótce podzielimy się z Wami spostrzeżeniami nt. izotników.

  Źródła:
  (1)
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10404059
  (2)
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/331514.stm
  (3)
  http://www.cancer.org/acs/groups/cid/documents/webcontent/002577-pdf.pdf
  (4)
  http://www.ars.usda.gov/is/pr/2009/091123.htm
  (5)
  http://www.acefitness.org/fitfacts/pdfs/fitfacts/itemid_173.pdf
  (6)
  http://www.americanskin.org/resource/
  (7)
  http://www.uel.ac.uk/news/press-releases/2012/04/waterexams.htm http://breakingmuscle.com/health-medicine/10-life-changing-reasons-to-drink-more-water
  http://greatist.com/health/reasons-to-drink-water
  http://www.allaboutwater.org/water-facts.html
  http://www.allaboutwater.org/drink-water.htmlŹródło zdjęcia głównego: http://www.onlymyhealth.com/things-that-can-happen-when-you-dont-drink-enough-water-1408620588

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!

Leave a comment