Robot REX – rewolucja?

Robot REX – rewolucja?

Pierwszy na świecie robot REX, który pomaga pacjentom na wózkach inwalidzkich wstawać i chodzić będzie dostępny w przeciągu 3 miesięcy w Australii.

Urządzenie jest ponad 40 kg konstrukcją, zawierającą ponad 8000 elementów oraz 29 niestandardowych komputerów pokładowych.

To pozwala użytkownikom stać, chodzić na płaskich powierzchniach oraz  umożliwia obrócenie się w dowolnym kierunku. W przeciwieństwie do innych robotów, REX  nie wymaga kul lub balkonika, pozostawiając wolne ręce do innych zadań, a jednocześnie eliminuje ryzyko kontuzji barku.

Robot jest prosty i jasny w obsłudze, użytkownicy manewrują nim poprzez przyjazny Joy-stick i klawiaturę.

REX jest dostępny w dwóch wersjach. Pierwszy z nich ma zastosowanie w ośrodkach rehabilitacyjnych.  Można go szybko dostosować do każdego użytkownika,  oferuje 25różnych trybów. Umożliwia spacery i bycie aktywnym w ciągu kilku minut. Drugi model jest specjalnie przystosowany do użytku osobistego  i umożliwia poruszanie po schodach oraz nierównym terenie za pomocą czujników w stopach – to wszystko sprawia, że może być używany w domu, w pracy czy gdziekolwiek indziej.

Urządzenie zostało opracowane przez australijską firmę Nowa Zelandia Rex Bionics Limited, póki co zostało zademonstrowane australijskiej społeczności medycznej i teraz firma oczekuje na początkowe zlecenia, by wkrótce sprzęt trafił szerzej na rynek.

28letni Nowozelandczyk Jarrad Pearse osiem lat temu w wyniku wypadku samochodowego przerwał rdzeń kręgowy i został inżynierem-testerem robotyki.

Jak sam mówi „jedna godzina w REX,oznacza wolne od bólu w tygodniu”. Rewolucyjna technologia egzoszkieletu REX dziś pomaga mu wstać, chodzić i żyć z większą niezależnością.
Możliwość wstawania, chodzenia, to coś, co uznajemy za pewnik, dopóki nie jesteśmy w stanie tego zrobić – mówi Jarrad. Regularne korzystanie z REX dało mu możliwość poprawy ogólnego stanu zdrowia, poprawy stanu układu krążenia, lepszą funkcję pęcherza moczowego i jelit. Dla Pearse’a, który z wózka korzystał na co dzień, te wyzwania medyczne stały się częścią jego życia i dzięki REX, ma możliwość by mieć je pod kontrolą, po raz pierwszy.

Załozyciel i dyrektor REX Bionics – Richard Little twierdzi, że ta technologia zrewolucjonizuje  rehabilitację pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.

”Organizm ludzki nie został zaprojektowany, aby usiąść na dłuższy czas, a REX jest pierwszą na świecie technologią medyczną, zmienia życie” – opowiada.

Bardzo ważne jest, żeby utrzymać siłę i masę mięśniową oraz pracę innych organów na poziomie najlepszym, jak tylko to jest możliwe. Danie szansy pacjentom by stać pionowo, poruszać się niezależnie ma również ogromne korzyści psychologiczne, a co ważniejsze, przyczynia się do zmniejszenia wielu dolegliwości, które towarzyszą wózkowiczom. Głównie obejmują ból, niedrożność jelit   i zakażenia dróg moczowych, a także utratę gęstości kości, powstawanie odleżyn itp. Robot REX daje zatem możliwość znacznej poprawy jakości życia pacjentów po urazach rdzenia kręgowego.

My jesteśmy pod ogromnym wrażeniem nowinek technologicznych, których w świecie medycznym niebrakuje. Ciekawi jesteśmy czy REX faktycznie rozpowszechni się na tyle, by można mówić  rewolucji. Jedno jest pewne: to byłaby zdecydowanie dobra rewolucja 🙂

Na podstawie:

http://www.medicalnewstoday.com/releases/273029.php

 

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!

Leave a comment