Resetowe jogowanie

Resetowe jogowanie

Po ciężkim tygodniu  czas złapać trochę oddechu i pozwolić ciału i umysłowi odpocząć. Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, nierzadko w takich sytuacjach odsyłamy Was do jogowych sekwencji, które będą odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych joginów.

Zachęcamy Was do wypróbowania.

 1. Sukhasana – pozycja łatwego siedzenia
  Polecamy rozpoczynać od tej pozycji. Utrzymanie jej przez co najmniej minutę pozwala na uświadomienie sobie, co się dzieje z ciałem i umysłem. Starajcie się „poczuć swoje ciało” od czubka głowy do palców stóp. Zastanówcie się co dzieje się z Waszym umysłem, ulegnijcie głosowi mówiącemu co powinniście myśleć i czuć. Kierujcie się nieśmiertelnym hasłem z piosenki Beatlesów „Let it be” i przejdźcie do następnej pozycji.

 2. Pozycja kota
  Jest to bardzo dobra pozycja do rozbudzenia/rozruszania kręgosłupa. Przygotowania do Świąt nieodłącznie związane są noszeniem ciężkich rzeczy na przykład choinki, prezentów, czy dekoracji. Dodatkowo dochodzi gotowanie, czyli wielogodzinne stanie nad kuchnią i zaglądanie do piekarnika, które również potrafią dać w kość kręgosłupowi. Charakteryzować się to może bólem i uczuciem sztywności dolnego odcinka kręgosłupa.
 3. Adho mukha svanasana, czyli pozycja psa
  Dla rozciągnięcia kręgosłupa oraz tylnych grup mięśniowych kończyn dolnych nie ma nic lepszego niż sprawdzona pozycja psa. Jeśli ból dolnego odcinka kręgosłupa pojawi się przy niepełnym wyproście postarajcie się utrzymać taką pozycję nie pogłębiając jej. Starajcie się nie przedobrzyć. Jeśli Wasze nogi są bardzo bolesne zachowajcie zdrowy rozsądek i niepogłębiajcie zbytnio pozycji. Nie bójcie się nawet zgiąć kolan, pięty trzymać uniesione
 4. Malasana
  Bardzo przydatna pozycja do zaktywowania i „otwarcia” bioder. Jeśli pięty zostają wysoko nad ziemią możecie zrolować swoje maty do ćwiczeń lub ręczniki i uzupełnić nimi przestrzeń pięta- ziemia. Pozycje przyjmujcie powoli. Jeśli pozwoli to Wam na łatwiejsze utrzymanie równowagi to stopy ułóżcie w stylu Charliego Chaplina, a następnie zejdźcie nisko nad ziemię. Niektórzy bardziej wprawni ćwiczący mogą złożyć ręce przed sobą jak do modlitwy, lecz nie polecamy tego osobom, które mają problem z utrzymaniem równowagi. Dla nich polecamy ułożenie rąk na pośladkach lub nawet na ziemi.
 5. Vrksasana, czyli pozycja drzewa
  Poświąteczna sesja ćwiczeń nie może się odbyć bez pozycji kształtującej równowagę. Jeśli jej utrzymanie jest dla Was problematyczne to podejdźcie do ściany. W pozycji stojącej podeszwową część stopy ułóżcie na dowolnej wysokości przeciwnej nogi (z wyjątkiem wysokości stawu kolanowego).
  Jeśli macie problem z utrzymaniem równowagi lub jeśli przyjęcie odpowiedniej pozycji przychodzi Wam z trudem, to nie martwcie się. Musicie po prostu częściej sięgać po ćwiczenia kształtujące równowagę.
 6. Skręt tułowia w siadzie
  Pozycja ta stymuluje narządy wewnętrzne i przyspiesza procesy detoksykacji organizmu, czyli idealnie nada się do programu poświątecznego 😉 Pozycja ta niesie ze sobą korzyści bardziej skomplikowanych pozycji bazujących na skrętach tułowia i jest dużo prostsza do wykonania nawet z poświątecznymi oponkami.
  Na początku, usiądźcie swobodnie w pozycji z ćwiczenia pierwszego. Połóżcie lewą rękę na prawe kolano i wykonajcie skręt kręgosłupa. Siedząc w lekkim skręceniu wyprostujcie plecy wyciągając się jak tylko możecie, a następnie zwiększcie skręt kręgosłupa. Jeśli pojawi się ciągnięcie w odcinku szyjnym to skręćcie głowię niwelując je. Utrzymajcie taką pozycję przez 5 oddechów a następnie powtórzcie na drugą stronę.
 7. Savasana
  Dobrze wykonywać tę pozycję na świeżym powietrzu, ale w grudniu/styczniu może okazać się to problematyczne. Podobnie jak w wypadku pierwszej pozycji pozwólcie swoim myślom i emocjom dojść do Waszego umysłu i zastąpcie je tym co w Waszym odczuciu powinniście czuć i myśleć.

Powyższe pozycje jogi możecie wykonywać gdziekolwiek i kiedykolwiek nawet parę razy dziennie. Mogą one pomóc Wam zresetować się po ciężkim dniu i z energią przejść do codziennej rutyny.

 

http://jokeallucan.blogspot.com/

http://jokeallucan.blogspot.com/

Źródło:
http://www.elephantjournal.com/2013/12/a-post-christmas-yoga-sequence/

 

Tagged

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!

Leave a comment