Najwybitniejsi Sportowcy z Niepełnosprawnością 40lecia wybrani

Najwybitniejsi Sportowcy z Niepełnosprawnością 40lecia wybrani

 4 kwietnia 2014r. podczas uroczystej Gali finałowej, która odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie zostało wybranych dziesięciu najwybitniejszych Sportowców z Niepełnosprawnością ostatniego 40lecia.

Rywalizowali ze sobą paraolimpijczycy, którzy zdobyli medale olimpijskie w latach 1972-2012. Pierwszy etap Plebiscytu – zorganizowanego przez fundację Sedeka polegał na głosowaniu internautów. Sposórd 272 sportowców internauci wybrali 40tu. Głosowanie trwało do 31.12.2013 i cieszyło się dużym zainteresowaniem – wzięło w nim udział ponad 30 000 osób. Teraz, po zakończeniu Igrzysk Paraolimpijskich, Kapituła Plebiscytu dokonała wyboru i wyłoniła 10laureatów.

Oto i oni:

Małgorzata Olejnik – łucznictwo  – złoty medal w Atlancie, srebrny medal w Sydney, brązowy w Atenach
Krystyna Owczarczyk – lekkoatletyka
Mirosław Owczarek – pływanie
Natalia Partyka – tenis stołowy
Dariusz Pender – szermierka
Katarzyna Rogowiec – biegi narciarskie, biathlon
Jerzy Szlęzak – lekkoatletyka, biegi narciarskie, biathlon
Krzysztof Ślęczka – pływanie
Ryszard Tomaszewski – lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów
Waldemar Kikolski – lekkoatletyka

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom Plebiscytu serdecznie gratulujemy!

Ryszard Tomaszewski powiedział: „Jest to jakby ukoronowanie naszej kariery sportowej i naszego życia. Każdy z Nas miał w swoim życiu różnie, raz lepiej, raz gorzej – przez te kilka chwil o tym wszystkim zapomnieliśmy. Zjechaliśmy się, spotkaliśmy się, poznawaliśmy się z niektórymi bo nie mogliśmy się poznać po tylu latach. Fantastyczne przeżycie. Ja podkreślam, że nieważne kto jakie zajął miejsce w tym plebiscycie, ale najważniejsze, że mogliśmy być tutaj sobą. Odżyły wspomnienia, odżyły fajne radości z tamtych czasów, a to jest rzecz którą nam nikt nie odbierze, to jest kapitalna sprawa.” – przyznał, że to jedna z najpiękniejszych chwil w Jego życiu

Małgorzata Olejnik z kolei zauważa dużą poprawę w postrzeganiu SON: „Na początku mojej kariery sport osób niepełnosprawnych był traktowany troszkę tak po macoszemu. Byliśmy innym gatunkiem sportowców niż osoby pełnosprawne. Teraz się to zmienia i osoba niepełnosprawna równie dobrze może konkurować z osoba pełnosprawną, tak po względem sportowym, jak i w życiu codziennym. Przede wszystkim zmieniła się mentalność na temat osób niepełnosprawnych, na Naszą korzyść oczywiście”.

Warto na koniec podkreślić intencje, które kierowały organizatorami Plebiscytu. Postawy i sylwetki naszych sportowców z niepełnosprawnością mogą być dla wielu osób, które w pewnym momencie życia znalazły się w podobnej sytuacji – motywatorem do dalszych działań, do odzyskania siły i wiary we własne możliwości. Przy okazji przypominamy sylwetkę jednego ze zwycięzców Plebiscytu, p. Ryszarda Tomaszewskiego: https://pracowniafizjoteka.pl/czlowiek-ktory-pokonal-wlasne-ograniczenia-czlowiek-ktorego-warto-poznac .

Jeszcze raz składamy wielkie gratulacje wszystkim Naszym Sportowcom! 🙂

Opracowano na podstawie:

www.sedeka.pl

www.polskieradio.pl

www.wikipedia.pl

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!

Leave a comment