Masaż leczniczy. Bóle głowy i górnego odcinka kręgosłupa, Chaitow – recenzja

Masaż leczniczy. Bóle głowy i górnego odcinka kręgosłupa, Chaitow – recenzja

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam pierwszą z serii recenzji, jaka w najbliższym czasie ukaże się na łamach naszego bloga. Książką, która trafi dzisiaj na nasz warsztat jest „Masaż leczniczy. Bóle głowy i górnego odcinka kręgosłupa” (tytuł oryginalny „A massage Therapist’s Guide to Treating Headaches and Neck Pain”) autorstwa Leona Chaitow’a i Sandy Fritz.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner Wrocław, pod redakcją dr Rafała Gnata i jest do niej dodatkowo dołączona płyta DVD. Tłumaczeniem z języka angielskiego, części pisanej zajął się wyżej wspomniany dr Gnat, części mówionej (DVD) dr Mirosław Kokosz. Publikacja liczy sobie ok 160 stron. To tyle słowem wstępu.

Pierwsze odczucia

Podobno najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Co do tego, to książka nie powaliła nas na kolana. Ot taka kolejna mała, w miarę cienka książka. Kolorystyka okładki przypomina trochę gabinety fizykoterapii no, ale pamiętając słynne „You can’t judge book by looking on the cover” i mając wzgląd na autorów daliśmy książce spory kredyt zaufania i… O tym dalej. Książka została wydana w miękkiej okładce, co d jest dla nas  plusem.10859742_10204636238618602_1252851710_n

Nigdy nie przepadaliśmy za  twardymi okładkami, bo były dla nas po prostu niepraktyczne. Jak wcześniej wspominaliśmy, do książki dodana jest płyta DVD. Znajduje się na końcu książki w plastykowej kopercie.10884698_10204636238378596_1746720605_n

Wiemy, że ciężko dobrze ulokować takie rzeczy, zwłaszcza w tak małej książce, ale sztywna przez to robi się tylna okładka i powoduje to trudności w odpowiednim chwycie. Zawsze jednak można ją wyciągnać podczas czytania 😉 Papier na jakim została wydana jest dobrej jakości. Lekko świecący całkiem przyjemny w użytkowaniu.

Przejdźmy to tego co najważniejsze – do treści.

Książka została podzielona na dziewięć rozdziałów. Podział jest czytelny i logiczny, co ułatwia poruszanie się po publikacji. Podoba nam się ilość miejsca poświęcona na wyjaśnienie patogenezy bólów głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie spisu treści poszczególnych rozdziałów z zaznaczeniem numeru strony na której elementy te się znajdują. np. pierwszy rozdział książki poświęcony poznaniu typów bólów głowy i dysfunkcji górnego odcinka kręgosłupa zawiera 5  części: Wprowadzenie, Ból głowy, Kategorie bólów głowy, Ból górnego odcinka kręgosłupa i Podsumowanie. Dzięki temu szybciej odnajdziemy interesującą nas część. Kolejnym plusem książki jest podsumowanie znajdujące się na końcu każdego z rozdziałów nazwane „PUNTAMI KLUCZOWYMI”. Znajdziemy najważniejsze informacje płynące z treści. W części rozdziałów autorzy polecają nawet dodatkowe źródła z których możemy skorzystać w celu lepszego zgłębienia danego tematu. Książka zawiera wiele odnośników do badań naukowych. W większości wypadków mowa jest o „świeżych” badaniach jednak znajdziemy również takie z lat 80 XX wieku. Może być to poniekąd mały minus, lecz artykuły też są uznanymi publikacjami. Niemniej jednak, element ten przydać się studentom piszącym prace na temat właśnie masażu. Jeśli chodzi o dwa największe plusy książki to wymienilibyśmy rozdział 8 oraz wspominaną wcześniej płytę DVD. Wspomniany rozdział zawiera konkretne terapeutyczne wskazówki dotyczące walki z dolegliwościami bólowymi górnego odcinka kręgosłupa oraz głowy.

Przejdźmy teraz do płytki DVD
Znajdziemy na niej przydatne w praktyce filmy pokazujące techniki badania oraz techniki terapeutyczne. Zawartość nośnika jest uzupełnieniem tego co znajduje się w książce jednak zabrakło nam konkretnych odnośników w treści do płyty DVD. Dla nas jest to minus .10564819_10204636239178616_505821019_n Podobne zastrzeżenia mamy do niewielkich czarnobiałych zdjęć. Są mało czytelne i oprócz chwytów nie wiele możemy z nich wywnioskować.

10866763_10204636249618877_597646481_n

PODSUMOWANIE

PLUSY MINUSY
+ wygodna w użyciu+ dobrej jakości papier+ cienka i nieodstraszająca w swojej formie+ bogata treść zawierająca praktyczne wskazówki terapeutyczne+ prosty i zrozumiały język+ dołączona płyta DVD

+ podsumowanie na końcu każdego rozdziału

+ proponowana i zalecana przez autorów literatura pogłębiająca wiedzę w danym temacie

+ rozdział 8- „must have” dla terapeutów pracujących manualnie

+ słowniczek na końcu książki

+ dużo tabel i rycin

– mało powalająca okładka- małe czarnobiałe zdjęcia- brak odnośników w tekście do zawartości płyty DVD- niektóre cytowane badania naukowe pochodzą z lat 80 XX w.

 

NASZA OCENA

Przydatność praktyczna: 5/5
Atrakcyjność wydania:  3,5/5
Treść: 5/5
Cena: 4/5

OCENA KOŃCOWA: 4.38

Słowo końcowe

Nie będziemy na siłę wymyślali minusów tej książki, czarno na białym plusy przeważają i czynią ją pozycją wartościową. Polecamy ją każdemu, kto ma do czynienia z manualną pracą z pacjentem. Mnóstwo praktycznych wskazówek, opartych na doświadczeniu autorów i w miarę atrakcyjna cena czynią z tej książki bardzo ciekawą pozycję wydawniczą. Zresztą, w przypadku Chaitowa ciężko chyba o inne 😉 Już wkrótce recenzja kolejnej pozycji autora. Bądźcie czujni!
*Post powstał we współpracy z wydawnictwem Elsevier Urban&Partner Wrocław.

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!

Leave a comment