Masaż leczniczy. Badanie i leczenie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, Chaitow – recenzja

Masaż leczniczy. Badanie i leczenie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, Chaitow – recenzja

Na tapetę dzisiaj wrzucamy „Masaż leczniczy. Badanie i leczenie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych” Leona Chaitow’a i Sandy Fritz.

W oryginalne: Understanding, locating and treating myofascial trigger points. Książka wydana przez wydawnictwo Elsevier Urban&Partner Wrocław, przetłumaczona przez dr Rafała Gnata. Wydanie z 2013roku (dodruk) posiada  171 czarnobiałych stron. To niewiele, prawda?DSCN1958

Podobnie jak w przypadku dwóch siostrzanych książek: Masaż leczniczy. Bóle głowy i górnego odcinka kręgosłupa oraz tego samego tytułu dotyczącego dolnego odcinka kręgosłupa grubość książki pomimo pierwszego wrażenia jest odpowiednia. W pozycji skompresowano wszystkie najważniejsze informacje dotyczące punktów spustowych – pochodzenia, cech charakterystycznych, lokalizacji, palpacji i ich leczenia. Dla osoby początkującej w temacie będzie to bardzo konkretne źródło informacji.
Spis treści zrobiony wg logicznej kolejności, wyjaśniając najpierw teorię, przechodząc do rzeczy w praktyce. Dzięki temu osoby, które raczkują w temacie mogą lepiej zrozumieć „jak to działa”. Każdy z rozdziałów zawiera pod koniec „Uwagi kliniczne”, czyli punkty kluczowe, które podsumowują przedstawiony materiał.  Na zakończenie każdego z nich tradycyjnie mamy piśmiennictwo. Tutaj w większości mamy do czynienia z literaturą z lat 80-90 XX wieku.
Naszym faworytem jeśli chodzi o rozdziały jest nr 7: Manualne leczenie punktów spustowych oraz 8: Leczenie punktów spustowych w ramach masażu. Tutaj należy wspomnieć o dołączonej DVD, dzięki której możemy oderwać się od suchego tekstu i zobaczyć techniki wykonywane w praktyce. Każda fizjoksiążka powinna mieć taki bonus 🙂 DSCN1957Będąc już przy płycie, tak jak w przypadku pierwszej recenzowanej pozycji Chaitowa (https://pracowniafizjoteka.pl/bole-glowy-gornego-odcinka-kregoslupa-chaitow-recenzja/) brakuje nam konkretnych odnośników przy omawianych technikach do materiału na DVD (zboczenie wyniesione z Taśm Myersa 😉 https://pracowniafizjoteka.pl/tasmy-anatomiczne-myers-recenzja/ ).

Pochwalić możemy również miękka okładkę, która jest łatwa i przyjemna w użytkowaniu, tak samo jak papier kredowy wydania. Solidne klejenie książki, po wielokrotnym użytkowaniu wszystko trzyma się w estetycznej całości.DSCN1959 Estetykę zawartości psują jednak czarno białe zdjęcia, mało przemawiające. Na szczęście meritum sprawy, czyli chwyty/techniki są widoczne.

PLUSY MINUSY
+ objętość książki: kompilacja konkretnych informacji
+ logicznie ułożony spis treści – od teorii do praktyki
+ podsumowanie w postaci „Uwag klinicznych” po każdym z rozdziałów
+ DVD i praktyczna wiedza do przełożenia na pracę z pacjentem
+ miękka okładka

+ jakość papieru+ solidne klejenie

+ przydatne tabele, ryciny, grafiki

– brak odnośników w tekście do zawartości DVD
– czarnobiałe zdjęcia

 

Co tu dużo mówić – Chaitow to Chaitow 😉 Zawsze w cenie. A jak już przy cenie jesteśmy to cena regularna książki to ok. 90zł.

NASZA OCENA

Przydatność praktyczna: 5/5
Atrakcyjność wydania: 4/5
Treść: 5/5
Cena: 4/5

OCENA KOŃCOWA: 4,5

Kończąc jeszcze powiemy, że w sumie jesteśmy szczęśliwymi czytelnikami czterech pozycji autora i jeszcze żadna nas nie zawiodła. A jakie są Wasze odczucia?
Żebyście nie posądzili nas o układy z wujkiem Chaitowem przy kolejnej recenzji zmieniamy autora 😉

*Post powstał we współpracy z wydawnictwem Elsevier Urban&Partner Wrocław.

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!

Leave a comment