5 faktów na temat kręgów szyjnych

5 faktów na temat kręgów szyjnych

Każdy kto miał styczność choćby z biologią wie, że kręgi nie są jednakowe na całej długości kręgosłupa. Z czego to wynika? Choćby z funkcji, jakie pełnią poszczególne odcinki. Kręgi szyjne ze względu na swoją nieznaczną wielkość przenoszą mniejszy ciężar niż kręgi położone niżej. Przyjrzyjmy się zatem z bliska po kolei każdemu z odcinków.
Dzisiaj chcemy Wam przypomnieć 5 faktów na temat kręgów szyjnych

 1. Wyrostki poprzeczne przebijaja otwór wyrostka poprzecznego przez które przechodzą tętnice kręgowe wraz z towarzyszącymi im  splotami żylnymi i współczulnymi. Wyjątkiem jest C7, który posiada mniejsze otwory w wyrostkach poprzecznych i dlatego w jego wypadku przechodzą tędy jedynie niewielkie dodatkowe żyły kręgowe.
  Ważną informacją jest również fakt, że wyrostki poprzeczne w tym rejonie zakończone są wyniosłościami – guzki przednie i tylne (do nich przyczepiają się mięśnie boczne szyji-mm.pochyłe, dźwigacz łopatki)
 2. Otwór kręgowy jest  duży  i ma kształt trójkąta
 3. Trzon kręgów jest mały i szerszy w kierunku poprzecznym niż w kierunku przednio-tylnym. Wypukła jest powierzchnia dolna trzonu, a wklęsłą stanowi powierzchnia górna, przechodząca w wyrostki hakowate kręgów (haki trzonów kręgów)
 4. Wyrostki kolczyste kręgów C3-C6 są krótkie i zazwyczaj rozdwojone. C7 jest nazywany kręgiem wystającym ze względu na swój długi wyrostek kolczysty. U 70% ludzi jest on najbardziej wystający!
 5. Wyrostki stawowe: powierzchnie stawowe górne są nerkowatego kształtu i są ustawione w kierunku górno-tylnym. Dolne powierzchnie ustawiają się w kierunku dolno-przednim .

Kręgi szyjne posiadamy w ilości 7 sztuk. C1 i C2 są nietypowe dlatego poza 5 głównymi informacjami nie sposób nie wspomnieć i o nich.
C1 czyli atlas/kręg szczytowy jest najszerszy spośród wszystkich kręgów szyjnych. Nie posiada trzonu i wyrostka kolczystego. Ma kształt pierścienia kostnego i posiada dwie części boczne, które pełnią funkcję podporową dla czaszki. Z części bocznych wystają wyrostki poprzeczne, dzięki temu są szerzej ustawione niż w kręgach położonych niżej.  I właśnie dlatego C1 jest najszerszym ze wspaniałej siódemki kręgów C!
C2 czyli kręg obrotowy/obrotnik  jest z kolei najbardziej masywnym kręgiem szyjnym. Posiada dwie duże powierzchnie stawowe górne na których obraca się C1. Z trzonu C2 wychodzi ząb obrotnika, który służy za oś, wokół której odbywają się ruchy obrotowe głowy.  Za utrzymanie zęba obrotnika w prawidłowym ułożeniu odpowiedzialne jest więzadło poprzeczne kręgu szczytowego.

Zachęcamy Was do sięgnięcia do atlasów anatomicznych, żeby dokładnie prześledzić omawiane składowe kręgów szyjnych.

Źródło:
Anatomia Człowieka – Bochenek

Anatomia Kliniczna – Moore
Źródło zdjęcia głównego: https://en.wikipedia.org/wiki/Cervical_vertebrae

www.anatomicznefiszki.pl

2 Comment responses

 1. Avatar
  07 lipca, 2016

  Bardzo pomocne aczkolwiek dla poszerzenia wiedzy z zakresu anatomii kręgów szyjnych faktycznie należy zajrzeć do atlasu anatomii celem poszerzenia i utrwalenia wiedzy.

  Reply

  • Avatar
   12 lipca, 2016

   Między innymi to jest celem takich wpisów. Motywacja do sięgnięcia na półkę 🙂

   Reply

Leave a comment