Zaprzyjaźnij się z przeponą

Zaprzyjaźnij się z przeponą

Dzisiaj krótko o największym niedopowiedzeniu (dosłownie) z jakim można mieć do czynienia w trakcie studiów bo tak to trzeba nazwać. Co nam mówiono na uczelniach o przeponie? Niewiele. Mięsień tłoczni brzusznej rozpościerający się między żebrami o kształcie namiotu cyrkowego. Informacje mało potrzebne w trakcie pracy terapeutycznej, ale to chyba nie powinno dziwić. Nie jest to jednak post o przydatności wiedzy zdobywanej w trakcie studiów (o tym kiedy indziej) więc nie brnijmy w żale. Wróćmy do naszej dzisiejszej bohaterki- przepony.

W tym poście chcielibyśmy przypomnieć Wam przeponę, jej funkcje i podzielić się z Wami pewnymi ciekawostkami, które na pewno pozwolą Wam spojrzeć na nią z trochę innej perspektywy, a w przyszłości zrobić z niej strukturę z którą nie będziecie sobie wyobrażali nie pracować.

Otóż zacznijmy od podstaw, czyli anatomii:

Zacznijmy od unerwienia. Jak widzicie na karcie przepona unerwiona z segmentów szyjnych C3-C5, więc mamy powiązanie z kręgosłupem szyjnym. Co nam mówią segmenty C3-C5?

Lecimy dalej. Przepona przyczepia się do segmentów lędźwiowych L2-L3. Przejdźmy więc do tych segmentów bowiem wszelkie zmiany napięciowe w obrębie przepony beda rzutowały właśnie na kręgosłup lędźwiowy.

CO nam to wszytsko mówi?

Wszelkie problemy w tych właśnie strukturach odsyłają nas właśnie do dzisiejszej bohaterki. Napięcie w obrębie przepony rzutuje więc zarówno na kręgosłup szyjny i lędźwiowy. Kręgosłup dalej na odpowiednio unerwione z niego struktury.
Skupmy się teraz na funkcji przepony. Jak widzicie jest to mięsień ułatwiający pracę płuc (tak to nazwał Bochenek). Przepona poprzez fakt, że rozpięta jest między żebrami, a kręgosłupem ułatwia tak naprawdę ruchomość klatki piersiowej. To wiąże się z kolei chyba najważniejszą funkcją przepony: regulacja ciśnienia w ludzkim ciele. W naszym ostatnim poście poruszyliśmy kwestię ciśnień do której teraz wracamy:

cisnienia

Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest właśnie przepona. Pamiętacie pojęcie pompy żylnej? Czy komukolwiek udało się kiedyś pompa żylną zmniejszyć żylaki w obrębie kończyn dolnych? Ciśnienie w obrębie kończyn dolnych jest większe niż w w rejonie tułowia. Jak wiecie z fizyki płyny przemieszczają się  z wyższego ciśnienia do niższego. Zatem jeśli pojawią się problemy ze zwiększonym ciśnieniem w rejonie brzucha krew będzie miała utrudniony odpływ żylny. Mówi Wam to cos? Zatem już wiecie jak będzie wpływać uraz kręgosłupa szyjnego na np. żylaki, czy refluks (napięta przepona drażni wpust żołądka).
O refluksie, żylakach i innych problemach z którymi spotykamy się w gabinecie jeszcze napiszemy

Mamy nadzieje, że ten krótki aczkowiek mamy nadzieję treściwy post skieruje was do dokładnej powtórki z przepony bo my nie wyorbażamy sobie pracy bez tej struktury.

Pozdrawiamy i życzymy udanego tygodnia! 😉
www.anatomicznefiszki.pl

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!

Leave a comment