Kość gnykowa mimo, że jest kością, która jako jedyna (!) nie łączy się z innymi kośćmi jest bardzo ważnym elementem ludzkiego organizmu. Zanim dojdziemy do sedna warto byłoby zapoznać się bliżej z tym rejonem. Jak wiecie kość gnykowa ma kształt podkowy i stanowi podporę dla krtani.
Trzon jest wypukły od przedniej strony i ta powierzchnia jest miejscem przyczepu mięśni: mostkowo-gnykowy, mostkowo-tarczowy, żuchwowo-gnykowy, bródkowo-gnykowy, bródkowo-językowy. Przez wielość przyczepów stanowi ona powierzchnię chropowatą, która jest bogato wyrzeźbiona.
Do rogów większych będących spłaszczonymi listewkami kostnymi przyczepiają się z kolei mięśnie: tarczowo-gnykowy, gnykowo-językowy i zwieracz środkowy gardła.
Czy wiesz, że u dzieci rogi większe oddziela od trzonu wstawka chrząstkowa? Często utrzymuje się ona także w wieku dorosłym, jednak często w późniejszym wieku przechodzi w kościozrost.
Kość gnykowa dzieli mięśnie na grupę nadgnykową i podgnykową.
Mięśnie nadgnykowe dają połączenie kości gnykowej z czaszką, a przez działanie na kość gnykową oddziałują również na żuchwę i krtań.
W składzie mięśni nadgnykowych znajdziemy: m. dwubrzuścowy
Mięsień żuchwowo-gnykowy
Mięsień rylcowo-gnykowy
Mięsień bródkowo-gnykowy
Na powyższych kartach możecie prześledzić przebieg każdego z nich wraz z funkcją. Należy pamiętać, że nieprawidłowości w tym rejonie mogą dawać zaburzenia funkcjonowania jamy ustnej. Możemy spotkać się z takimi objawami jak uczucie guli w gardle, problemy z ssaniem, dmuchaniem czy napięciem w gardle.
Grupę mięśni podgnykowych stanowią: m. mostkowo-gnykowy
Mięsień łopatkowo-gnykowy
Mięsień mostkowo-tarczowy
Mięsień tarczowo-gnykowy
Jak widzicie po ich przebiegu stanowią połączenie kości gnykowej z tarczycą i mostkiem. Przy ich dysfunkcji można zaobserwować problemy z żuciem i połykaniem.
Problemy tego typu często możemy zaobserwować u osób, które „pracują” głosem – nauczyciele, muzycy, lektorzy, aktorzy. Może się u nich pojawiać m.in. przewlekła chrypka, a także skłonności do zapaleń gardła.
Wśród pacjentów znajdą się również osoby cierpiące na przewlekły stres, po głębokich przeżyciach emocjonalnych, a także osoby po zabiegach ortodontycznych, np. po wyrwaniu ósemki. No i oczywiście stany pourazowe w obrębie samej kości gnykowej (złamanie kości gnykowej np. przy podduszeniu), szyi, czaszki i żuchwy.
A niby to tylko taka mała, niewinna kosteczka…
Źródło zdjęcia głównego: http://terminologia-anatomica.org/en/ImageSet/ViewSet/2291?imageId=761
Odczuwam pykanie/przeskok kosci podczas przelykania, problem wystapil po silnym przezyciu emocjonalnym..czy po powrocie do siebie problem zniknie?
U mnie podobnie do tego taki lekki tępy ból po jednej stronie przy przelykaniu??
Witam jestem fizjoterapeutom i polecam terapie czaszkowo-krzyzowa
Od paru dni tez mi przeskukuje coś jak polykam śline pije czy jem jak obraca głowę to problem znika jak sobie z tym radzić czy to samo przestanie pezeskakiwac