Sissel Fit Dome Pro RECENZJA

Sissel Fit Dome Pro RECENZJA

Jakiś czas temu w nasze ręce dostał się trener równowagi Sissel Fit-Dome Pro, czyli półpiłka. Wraz z kolegami z wrocławskiego Centrum Rehabilitacji Sygnumedica intensywnie na nim procowaliśmy zbierając nasze opinie, czego efektem jest dzisiejsza recenzja.

Nasze testy podzieliliśmy na cztery główne części. Pierwsza dotyczy oceny wykonania, druga praktycznego wykorzystania w pracy, trzecia oceny satysfakcji terapeutów oraz pacjentów i czwarta stosunku jakości do ceny. Za każdy z elementów przyznamy punkty w skali 1-5 przy czym 5 oznacza perfekcje.  Zapinamy pasy i ruszamy.

1. Ocena wykonania

20160727_155351_HDR
Sissel Fit-Dome Pro wykonany jest z twardego plastiku (na podstawie) oraz gumy takiej samej jaką spotkać możemy w standardowych piłkach do ćwiczeń. Jakość plastiku stoi tutaj na bardzo wysokim poziomie. Plastiki odlane są w sposób perfekcyjny, a półpiłka stanowiąca główny element, po napompowaniu jest symetryczna i idealnie ukształtowana. Na spodzie urządzenie posiada bardzo praktyczny zaworek, który umożliwia regulacje poziomu powietrza w zależności od  potrzeby terapeuty. W zestawie dołączona jest wydajna pompka dzięki której szybko napełnimy nasze Fit-Dome Pro do pożądanego poziomu. Sama piłka wg zapewnień producenta wytrzymać może nacisk do 250 kg (nie testowaliśmy tego) co wydaje się niezłym rezultatem. Sissel Fit-Dome Pro po bokach plastikowej platformy posiada „oczka” do których przymocować możemy elastyczne taśmy. Rozwiązanie ciekawe jednak ma swoje minusy o czym w dalszej części testu. Razem z platformą i pompką w zestawie znajduję się również instrukcja z przykładowymi ćwiczeniami oraz zapasowy korek.
Żeby nie było tak kolorowo mamy też pewne zastrzeżenia. Producent zapewnia, że piłkę można odwrócić spodem do góry tworząc platformę treningową. Pomysł wydaje się być logicznym jednak… spód platformy nie jest  całkowicie płaski. Sam mam trochę większe stopy (45/46) i miałem spore problemy żeby zmieścić się w płaskim obszarze. Drugim mankamentem jest wykonanie uchwytów do których przymocować możemy gumy do ćwiczeń oporowych. Krawędzie otworów przez które przechodzą gumowe elementy są ostre przez co bardzo łatwo możemy zgilotynować nasze taśmy. Rozwiązaniem może być np. zakup krokodylków w markecie ze sprzętem budowlanym, jednak wiąże się to z pewna inwencją twórczą użytkowników.

Z jednej strony bardzo dobre wykonanie, pomysłowe zastosowanie uchwytów na taśmy, możliwość regulacji ciśnienia z drugiej jednak mankamenty takie jak zbyt ostre krawędzie oczek do gum i niejednolita struktura spodniej części.

Ocena 4/5


2. Praktyczne wykorzystanie urządzenia

Nie jest to miejsce aby wypisywać zalety jakie niesie ze sobą praca na niestabilnym podłożu. Skupmy się na tym co najważniejsze w przypadku przyrządów tego typu, czyli nad tym w jaki sposób możemy wykorzystać Sissel Fit Dome Pro i tutaj mamy prawdziwy wachlarz zastosowań. Na filmie znajdziecie przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem półpiłki Sissel’a stanowią one jednak niewielki wycinek tego w jaki sposób możecie ją wykorzystać. Dzięki niej pracować możemy między innymi nad wzmacnianiem siły mięśni pośladkowych, mięśni ud, mięśni przykręgosłupowych, mięśni brzucha,stabilizacją miednicy, korpusu oraz najważniejsze- nad przywróceniem lub wzmocnieniem czucia glębokiego (propriocepcją). Elementem niezwykle istotnym pod względem efektywności procesu rehabilitacyjnego oraz prewencji przed kolejnymi urazami. Stosunkowo niewielkie wymiary urządzenia ułatwiają przechowywanie, dodatkowo estetyczny wygląd stwarza zainteresowanie pacjentów. Po bokach urządzenia jak wcześniej wspomnieliśmy możemy dołączyć elastyczne taśmy jeszcze bardziej zwiększające możliwości kreatywnego wykorzystania sprzętu.

Ocena: 5/5

3. Ocena pacjenta

To jest chyba najważniejsza część naszej recenzji. Dlaczego? Otóż kupując sprzęty rehabilitacyjne terapeuta musi kierować się zarówno swoją wygoda pracy i preferencjami oraz opiniami pacjentów. Tak też postanowiliśmy skonstruować punkt trzeci tego testu. Pacjenci z chęcią korzystali z ćwiczeń z wykorzystaniem Sissel Fit-Dome Pro. Zdecydowana większość doceniała dużą różnorodność ćwiczeń jakie można z jego pomocą wykonać. Ćwiczenia z wykorzystaniem Sissel Fit Dome Pro stanowiły ciekawe urozmaicenie planu fizjoterapeutycznego. Mimo stania na podwyższeniu nie odczuwali dyskomfortu. Trzeba tutaj przyznać, że wachlarz pacjentów był dość spory. Od biegaczy chcących poprawić technikę, zapalonych narciarzy przygotowujących się do wypraw narciarskich po typowych pacjentów ortopedycznych i neurologicznych.

Ocena 4,5/5

4. Podsumowanie

Sissel Fit Dome Pro jest urządzeniem które z powodzeniem możemy wykorzystać w pracy gabinetowej jak i w domowym zaciszu. Wysoka jakość wykonania, odporność na uszkodzenia, przemyślana konstrukcja pozwalająca na wykorzystanie przyrządu przy praktycznie niezliczonej ilości ćwiczeń powodują, że półpiłka Sissel Fit Dome Pro jest świetną propozycją dla terapeutów oraz osób dbających o sprawność fizyczną. Mimo mankamentów takich jak nieregularna spodnia część i ostre krawędzie sprzęt bardzo przypadł nam do gustu i możemy z czysty sercem go polecić.

Średnia ocena: 4,5

 

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!

Leave a comment