Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów, Goodman&Snyder – recenzja

Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów, Goodman&Snyder – recenzja

Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów. Kiedy kierować pacjenta do innego specjalisty?

Kolejna recenzja, tym razem nieco innej tematycznie książki. W oryginale: Differential Diagnosis for Physical Therapist: Screening for Referral, nad przełożeniem książki na język polski pracowało kilka osób.

Kto popełnił tę książkę?

Panie Catherine  Goodman i Teresa Snyder. Wydana została przez wydawnictwo DB Publishing w 2010r., w Warszawie. Pozycja zawiera prawie 900str!
W wypadku tego tytułu chyba ciężko byłoby skompresować ilość informacji, a duża objętość pozwoli Ci znaleźć porządane informacje.DSCN2139

Czego będziemy w niej szukać? Co jest w niej przydatnego w naszej pracy?
Bardzo ważne tzw. czerwone flagi, które mówią nam o konieczności skierowania pacjenta do innego specjalisty. Dużo mówi się o tym również na kursach zawodowych, jednak nikt nie jest w stanie znać każdego przypadku i każdego objawu alarmowego. Tu z pomocą przychodzi Ci ta pozycja.

Panie Catherine i Teresa zwróciły również uwagę na choroby, które mogą dawać podobne objawy jak przy dolegliwościach mięśniowo-szkieletowych czy nerwowo-mieśniowych, a także o chorobach układu ruchu, które wymagają fizjoterapii.

Przejdźmy do szerokiej w tym wypadku części, czyli do spisu treści. Został bardzo fajnie podzielony – w sumie na 18 rozdziałów, które są podzielone wg całkiem przyjemnej dla czytelnika kolejności. Zaczynamy od „WPROWADZENIA”,  w którym jest  mowa właśnie o dzwonkach alarmowych, rodzajach bólu i wzorcach bólów trzewnych (w tym podrozdziale to wg nas numer 1). Poza tym znajdziemy również  szczegółowe badanie przedmiotowe.
Część druga, tj. „NARZĄDOWE PRZYCZYNY BÓLU I DYSFUNKCJI UKŁADU RUCHU” jest również bardzo przydatnym i wartościowym dla nas miejscem. Mamy tu badania w kierunku chorób w pełnym wachlarzu możliwości – hematologicznych, układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego, układu moczowo-płciowego, chorób metabolicznych, układu immunologicznego oraz chorób nowotworowych. Taki podział pozwala na łatwe odszukanie  informacji i dopasowanie objawów.
Trzecia  ostatnia część „BÓL I DYSFUNKCJA NERWOWO-MIĘŚNIOWA I MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWA O PODŁOŻU UKŁADOWYM” to również ogromny zbiór materiału, do którego każdemu posiadaczowi książki zdarza się zajrzeć nieraz. Podział wg okolicy ciała z dokładną analizą miejsca bólu i jego możliwego źródła problemu. Na koniec każdego z rozdziałów znajdziemy ważny punkt „Kiedy kierować do lekarza”. Szczerze mówiąc z części II i III korzystamy najczęściej. Wielką wartością dodaną książki jest Studium Przypadku, które pojawia się w każdym rozdziale oraz pytania powtórkowe.

Pora przyjrzeć się reszcie.

Miękka, solidna okładka, mocne klejenie – po kilku miesiącach użytkowania książki jest w całości, nie rozchodzi się. Do graficznej strony książki ciężko się przyczepić.Wielkość czcionki nie męczy oka, przejrzystość rozkładu rycin, tabel czy rzadko pojawiających się zdjęć również. Wszystko zgrane w estetyczną całość. Bardzo fajne rozwiązanie z włączeniem koloru czerwonego do nazw rozdziałów i ważniejszych tytułów.DSCN2147 Objętość książki sprawia, że jest trochę nieporęczna, ale tak jak już pisaliśmy w tym wypadku ciężko byłoby to skompresować. Ewentualnie wydanie na 2 tomy – ale oryginału nie wolno zmieniać 🙂 Cena książki jest dość spora: 210-240zł, jednak warto pokusić się o inwestycję w taką pozycję. Zwłaszcza, że nie jest to książka na jednosezonową modę.

aaaaaaaaa

 

Komu byśmy polecili Diagnozę różnicową dla fizjoterapeutów?
Wszystim terapeutom, którzy pracują indywidualnie z pacjentem. Dzwonki alarmowe, dokładny wywiad i słuchanie pacjenta to coś, o czym nigdy nie możemy zapominać. Jak coś Wam się „nie klei” w terapii i macie wątpliwości to zawsze warto zajrzeć. Nie  wszystko jest w naszych rękach.

Spójrzcie niżej jak oceniliśmy książkę. A Wy korzystacie z tej pozycji? A może polecacie coś innego w temacie?

Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów

Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów
8.25

Przydatność praktyczna

80/10

    Atrakcyjność wydania

    90/10

      Treść

      90/10

        Cena

        70/10

          Pros

          • - treść
          • - podział spisu treści
          • - studium przypadku
          • - solidne wydanie
          • - szata graficzna

          Cons

          • - objętość książki
          • - cena
          • - mała ilość zdjęć

          1 Comment responses

          1. Avatar
            29 lipca, 2016

            Czy ktoś może czytał badanie i ocena narządu ruchu petty ? która lepsza jest ? czy ta z recenzji czy petty wygrywa ?

            Reply

          Leave a comment