Bo tył uda to nie tylko mięsień dwugłowy

Bo tył uda to nie tylko mięsień dwugłowy

Dzisiaj powiemy krótko o tym, że czasem główny podejrzany może okazać się niewinny, nie wychodząc spoza tematyki fizjoterapeutycznej.
Problemy z mięśniami zginającymi nogę w stawie kolanowym często łączone są głównie z mięśniem dwugłowym. Często słyszymy na przykład w relacjach sportowych, że dany sportowiec ma problemy z bicepsem uda tylko na podstawie tego, że trzyma się za tył nogi. OK nie mówimy, że w każdym przypadku mija się z prawdą. Przypomnijmy jednak, że tył uda to nie tylko mięsień dwugłowy. Oprócz niego w skład grupy tylnej wchodzi również mięsień półścięgnisty i półbłoniasty. Wracamy do anatomii 😉


Jak zatem różnicować, czy ból pochodzi od mięśnia dwugłowego? Jak widzicie na grafikach mięśnie te mają bardzo zbliżone przyczepy początkowe, lecz półścięgnisty i połbłoniasty kończą się po drugiej stronie od mięśnia dwugłowego. Co to dla nas oznacza? Otóż bardzo dużo.
W celu sprawdzenia dwóch powyższych należy zgiąc nogę w stawie kolanowym pacjenta i nakazać delikatną rotację wewnętrzną stawu biodrowego. Przeciwnie zrobimy testując mięsień dwugłowy uda.
Skomplikowane?
Tyle jeśli chodzi o lekki sobotni wpis 😉

1 Comment responses

  1. Avatar
    09 listopada, 2015

    Dobrze jest też wspomnieć, że m. półścięgnisty leży bardziej powierzchownie i „dociska” m. półbłoniasty.

    Reply

Leave a comment