Zdaniem Toma Myers’a starzenie się powięzi jest kluczowym elementem zmian funkcjonalnych zachodzących z wiekiem. Spowodowanie jest to jej wysuszeniem i twardnieniem. Aby tego uniknąć ważne jest utrzymanie powięzi odpowiednio nawodnionej i odżywionej. Jednakże nawodnienie nie jest związane tylko i wyłącznie z piciem odpowiedniej ilości wody i potrzebne są jeszcze inne działania.
Nawodnienie jest atrybutem zdrowej i odżywionej powięzi. Wraz z wysuszaniem zaczyna się jej twardnienie i sztywnienie. Objawiać się to może w oczywisty i mniej oczywisty sposób. Tak na przykład zmarszczki pojawiające sie z wiekiem są wynikiem zmian tkankowych powięzi, podobnie jak potrzeba używania okularów do czytania. Dlaczego porównyjemy oba przypadki? Powodem dla którego większość osób używa okularów do czytania są zmiany degeneracyjne tkanki miękkiej tęczówki oka następujące wraz z wiekiem. Tkanka zaczyna się wysuszać i tracić elastyczność, co powoduje zaburzenia akomodacji.
Jak więc radzić sobie z wysuszeniem tkanki powięziowej? Niestety, jak już wspomnieliśmy wcześniej picie wody nie jest rozwiązaniem. Oto 3 sposoby na przywrócenie odpowiedniego nawodnienia powięzi:
- Aktywność fizyczna – kluczowy element. Brak ruchu ciała powoduje niedostarczeniem wody do komórek, w których powinna się znajdować.
- Wykonuj ruchy złożone – w sytuacji w której powtarzamy ciągle te same ruchy, te same części ciała zostaną nawodnione i odż Wykonywanie ruchów złożonych bazujących na pracy różnych części ciała zapewni globalne nawodnienie oraz odżywienie tkanek. Dobry przykładem takich ćwiczeń może być joga, w której to angażowane są różne grupy mięśniowe. Innym przykładem pracy na tkankach mogą być ćwiczenia z wykorzystaniem rollera. Używając go na zesztywniałych częściach ciała, powodujemy ich lepsze ukrwienie oraz przywracamy nawodnieniem zaniedbanym przez nas z różnych powodów tkankom.
- Pamiętaj o okresie regeneracji po ćwiczeniach– bardzo ważny element lecz niestety przez wiele osób pomijany. Pozwól tkankom na ponowne nawodnienie po ć Gdy ćwiczysz tak naprawdę „wyciskasz” wodę ze ścięgien, powięzi, mięśni, czy innych tkanek angażowanych podczas ćwiczeń. Ważne jest pozwolenie tkankom na ponowne nawodnienie poprzez zmniejszenie działania napięć na nie. Pozwalając na to, tkanka miękka na zasadzie podobnej jak gąbka „wciągnie” wodę stając się gotową na kolejne ćwiczenia. Popularnym i często polecanym trybem ćwiczenia jest 5-cio minutowy odpoczynek na każde 25 minut ćwiczeń. Oczywiście to w jaki sposób odpoczywamy i regenerujemy się zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Jednak bez względu na to, jaka forma nam towarzyszy, każdy z nas potrzebuje czasu na regenerację, aby uniknąć kontuzji.
Jeżeli interesuje Was temat powięzi, odsyłamy także do 8ciekawostek na temat jej właściwości: https://pracowniafizjoteka.pl/8-faktow-nt-powiezi/
Źródło: http://yogauonline.com/yogatherapy/news/wellness-news/1804112214-aging-and-prune-effect-tom-myers-3-keys-keeping-fascia-sup
Źródło zdjęcia głównego: http://fizjo4life.pl/co-to-jest-powiez/