18# Staw skokowy dolny

18# Staw skokowy dolny

Stanowi połączenie między kością skokową z jednej strony,a  kością piętową i łódkowatą z drugiej.
Staw ten podzielony jest na dwie komory: przednią i tylną poprzez więzadła skokowo-piętowe międzykostne.

W komorze tylnej znajduje się staw skokowo-piętowy (articulaio subtalaris), w którym dolna powierzchnia kości skokowej styka się z górną powierzchnią kości piętowej. Kości te połączone są pwierzchniami stawowymi: tylna powierzchnia kości skokowej (wklęsła) styka się z tylną powierzchnią kości piętowej (wypukła).
W komorze przedniej znajduje się staw skokowo-piętowo-łódkowy (articulatio talocalcaneonavicularis), który łączy kość skokową z piętową i łódkowatą. Ich powierzchnie stawowe  znajdują się na dolnej powierzchni szyjki i głowy kości skokowej oraz na kości piętowej. One razem wchodzą w skład większego stawu, który objemuje tylną powierzchnię kości łódkowatej, która z razem z głową kości skokowej będzie tworzyła przyśrodkową część stawu poprzecznego stępu.

Będąc w tym miejscu pozwalamy sobie na mały off topic, na temat samej kości skokowej. Czy wiesz, że nie przyczepiają się do niej żadne mięśnie? Oczywiście jest z każdej strony otoczona przez ścięgna, przez co mówi się, że jest kością zamkniętą w klatce ścięgien.
Poza tym nazywana jest więzadłową stacja przekaźnikową, ponieważ jest pokryta przyczepami więzadeł z każdej strony, w ich drodze do dalszej części stopy. Jest ich naprawdę sporo. Podaj przynajmniej 5 z nich w komentarzu 🙂

Torebka stawu skokowego dolnego wzmocniona jest więzadłami:

więzadło piętowo-łódkowe podeszwowe (ligamentum calcaneonaviculare plantare)  – jest zespoleniem dla kośći piętowej i łódkowatej. Poza tym na swojej przyśrodkowej krawędzi jest miejscem przyczepu więzadła trójgraniastego. Pełni ważną rolę w stawie – dźwiga głowę kości skokowej.W wypadku rozluźnienia głowa usuwa się ku dołowi, prowadząc do spłaszczenia sklepienia stopy i powstania płaskostopia.

więzadło piętowo-łódkowe (ligamentum calcaneonaviculare) – jest przyśrodkową częścią więzadła rozdwojonego, które składa się z dwóch pasm, które oddzielają się od wyrostka przedniego kości piętowej. Wyżej wspomniane pasmo przyśrodkowe – dociera do bocznej części kości łódkowatej. Jego dolna krawędź stapia się często z włóknami podeszwowego więzadła piętowo-łódkowatego.
Pasmo boczne inaczej zwane więzadłem piętowo-szcześciennym – biegnie poziomo w stronę tylnej części kości sześciennej.

więzadło skokowo-łódkowe (ligamentum talonaviculare) – biegnie od grzbietowej powierzchni szyjki kości skokowej do grzbietowej powierzchni kości łódkowatej.

Staw ten łącznie tworzy jedną,anatomiczną całość. Ruchy, które w nim zachodzą to zgięcie podeszwowe i grzbietowe, przywodzenie, odwodzenie oraz odwracanie i nawracanie. Unaczynienie  w cześci przedniej: gałązki naczyń piszczelowych przednich, w części przyśrodkowej: odgałęzienia naczyń piszczelowych tylnych i żyły odpiszczelowej, a w części bocznej gałązki nerwów strzałkowej i żyły odstrzałkowej. Część tylna zaopatrzona jest przez naczynia piszczelowe tylne i strzałkowe.
Przyglądając się unerwieniu tej okolicy sprawa wygląda wygląda tak: przód – nerw strzałkowy głęboki, tył i strona przyśrodkowa – nerw piszczelowy i strona boczna nerw łydkowy.

Zachęcamy do powtórzenia tematu w towarzystwie atlasu. A raczej bez niego nie zaczynaj 🙂

Zanim zaczniemy lekcje z mięśniami kończyny dolnej polecamy Wam fiszki anatomiczne, które są doskonałą formą powtórki materiału. Wersje fizyczne fiszek możecie nabyć w naszym sklepie internetowym:  www.anatomicznefiszki.pl 

Źródło zdjęcia głównego: https://www.pinterest.com/erikaarstien/stuff/www.anatomicznefiszki.pl

2 Comment responses

  1. Avatar
    24 maja, 2015

    Cześć, nie myśleliście o tym żeby ogarnąć tej strony wizualnie? Macie tu masę pożytecznej wiedzy ale brak polskich czcionek i ogólnie polskiego języka w witrynie trochę razi 🙁

    Reply

    • Avatar
      18 czerwca, 2015

      Dzięki za uwagę, na dniach bierzemy się za ogarnianie strony 🙂

      Reply

Leave a comment