Articulatio Coxae to podstawowa struktura, na której spoczywa ciężar organizmu – w trakcie spoczynku i lokomocji. Jest stawem kulistym panewkowym.
Powierzchnie stawowe tworzy panewka stawowa i głowa kości udowej. Głowa kości udowej nie jest całkowicie zakryta przez panewkę. Panewkę stawową pogłębia wysoki obrąbek stawowy (labrum acetabulare), który jest pierścieniem zbudowanym z chrząstki włóknistej. We wcięciu panewki tworzy on więzadło poprzeczne panewki, które przyczepia się po obu stronach wcięcia.
Właściwą powierzchnię stawową stanowi powierzchnia księżycowata (facies lunata) pokryta chrząstką stawową, a dół panewki (fossa acetabuli) wypełniony jest tk.tłuszczową i więzadłem głowy kości udowej.
To więzadło jest spłaszczonym pasmem o długości 3-3,5cm i przebiega od dolnej części dołu panewkowego do głowy kości udowej, gdzie przyczepia się w górek części dołka głowa kości udowej. Składa się z trzech pasm:
- Pasmo kulszowe tylne – najdłuższe, biegnące przez wcięcie panewki nad więzadłem poprzecznym
- Pasmo łonowe przednie – wchodzące do wcięcia panewki
- Pasmo pośrednie – najcieńsze, przyczepiające się do górnego brzegu więzadła poprzecznego.
Więzadło głowy kości udowej ma niewielki wpływ na mechanikę stawu, z kolei zaopatruje głowę kości udowej w naczynia krwionośne. Pamiętacie kiedy jego rola jest najważniejsza? Podczas złamania szyjki kości udowej. Dlaczego? Wówczas mamy do czynienia z przerwaniem tętnic torebki stawowej i dopływ krwi do głowy kości udowej zostaje zredukowany. Wtedy jest zaopatrywana jedynie przez tętnicę więzadła głowy kości udowej.
Torebka stawowa obejmująca obrąbek stawowy, głowę kości udowej i większą część szyjki wzmocniona jest więzadłami:
- Więzadło biodrowo-udowe (ligamentum iliofemorale) – ma kształt wachlarza. Rozpięte jest od kolca biodrowego przedniego dolnego (wierzchołek) do kresy międzykrętarzowej na całej długości (podstawa).
Składa się z dwóch pasm:
- Pasmo górne lub biodrowo krętarzowe – ma grubość 8-10mm i jest najsilniejszym więzadłem stawu. Kończy się na górnej części kresy międzykrętarzowej i guzka przedkrętarzowego. Jest dodatkowo wzmocnione w górnej części przez więzadło biodrowo-ścięgnisto-krętarzowe.
- Pasmo dolne – które kończy się na dolnej części kresy międzykrętarzowej.
- Więzadło łonowo-udowe (ligamentum pubofemorale) – rozpięte od przedniej części wyniosłości biodrowo-łonowej do przedniej krawędzi łuku łonowego i przedniej części dołu krętarzowego.
Oba powyższe więzadła wzmacniają staw w przedniej części, a w tylnej tą rolę pełni: - Więzadło kulszowo-udowe (ligamentum ischiofemorale) – jego włókna zbaczają na tylną powierzchnię szyjki kości udowej, aby dostać się na wewnętrzną powierzchnię krętarza większego.
Jak zachowują się więzadła podczas wyprostu?
Więzadła są silnie owinięte wokół szyjki kości udowej. Co ciekawe, dolne pasmo więzadła biodrowo-udowego ustawia się pionowo poprzez silne rozciągnięcie. Wobec tego można powiedzieć, ze jest odpowiedzialne za kontrolę tyłopochylenia miednicy.
Jak zachowują się więzadła podczas zgięcia?
Odwrotnie niż w sytuacji powyżej. Wszystkie więzadła zostają rozluźnione.
Jak zachowują się więzadła podczas rotacji zewnętrznej?
Wyraźnie napina się więzadło biodrowo-udowe i łonowo-udowe (przednie) poprzez oddalenie kresy międzykrętarzowej od brzegu panewki. Rozluźnia się natomiast więzadło kulszowo-udowe.
Jak zachowują się więzadła podczas rotacji wewnętrznej?
Dokładnie na odwrót.
Jak zachowują się więzadła podczas odwodzenia?
Pasmo górne i dolne więzadła biodrowo-udowego rozluźniają się, a napina się więzadło łonowo-udowe i zwiększa swoje napięcie również lig. Kulszowo-biodrowe.
Podczas przywodzenia oczywiście na odwrót.
Unaczynienie stawu biodrowego: t. okalająca udo przyśrodkowa i boczna oraz gałąź panewkowa t. zasłonowej oraz t. pośladkowej górnej i dolnej.
W kolejnym temacie staw kolanowy, będzie obszernie i ciekawie 🙂
Zanim zaczniemy lekcje z mięśniami kończyny dolnej polecamy Wam fiszki anatomiczne, które są doskonałą formą powtórki materiału. Wersje fizyczne fiszek możecie nabyć w naszym sklepie internetowym: www.anatomicznefiszki.pl
Źródło zdjęcia głównego: http://3dprint.com/tag/medicine/